Klub Malucha - czyli nauka i integracja poprzez zabawę (2-4 latki)

Od lat wiadomo, że nauka poprzez zabawę pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Włączenie do zabawy elementów edukacyjnych okazuje się świetnym sposobem na spędzenie czasu z pociechą. Pamiętajmy jednak, że kontaktu z rówieśnikiem nie zastąpi najbardziej kreatywny, cierpliwy i poświęcający mnóstwo czasu dziecku, rodzic.

Sala Zabaw Summer Baby od ponad 1,5 roku prowadzi zajęcia Klubu Malucha. Skierowane są one do dzieci w wieku 2-4 lata i odbywają się w dwóch grupach wiekowych. Spotkania prowadzą studentki V roku pedagogiki. Podobne zajęcia, które organizuje się w żłobkach, punktach przedszkolnych i salach zabaw są doskonałą formą integracji i adaptacji dla dzieci, które nie uczęszczają jeszcze do przedszkola, a ich kontakt z rówieśnikami był dotychczas niewielki. Podczas zajęć, najmłodsi uczą się obcowania z drugą rączką, ćwiczą koncentrację, małą i dużą motorykę. Uczą się nawyków przydatnych w przyszłości np. w przedszkolu, a w czasie zabaw oswajają się z nawiązywaniem prawidłowych relacji i umiejętności współpracy w grupie. Dzieci uczęszczające na zajęcia adaptacyjne, znacznie łatwiej przystosowują się do nowych warunków. Maluchy stają się bardziej samodzielne i zaradne.

Spotkania z grupą 2-4 latków, to kreatywne zabawy nadające przedmiotom codziennego użytku nowego znaczenia (zastosowanie klamerek, łyżeczek, słomek i sznurówek jest nieograniczone), to malowanie, nie tylko pędzelkiem, wspólne tańce, zabawy z elementami gimnastyki korekcyjnej, zabawy fundamentalne, sensoryczne i inne. Dotykamy, obserwujemy, naśladujemy, tworzymy.

Celem zajęć Klubu Malucha, jak się domyślamy jest integracja z rówieśnikiem, adaptacja i wszechstronny rozwój. Nie zapominajmy o najważniejszym - o świetnej zabawie. Czas trwania zajęć to 45-60 min. – i jest on zależny od możliwości uczestników. Oczywiście, skupienie uwagi maluszka przez godzinę, jest nie lada wyzwaniem dla uczestników jak i dla osób prowadzących, stąd różnorodność i elastyczność spotkań. Po części zorganizowanej, przychodzi czas na wyczekiwaną swobodną zabawę na konstrukcji zabawowej i korzystanie ze wszystkich atrakcji sali.

Ogromne znaczenie podczas spotkań z najmłodszymi odgrywa zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa. Stały przebieg zajęć, systematyczne uczestnictwo i początkowa obecność Rodziców jest w stanie to spełnić. Z czasem, dążymy do umożliwienia dorosłym wycofania się z zajęć oraz pozostawienie swoich pociech wyłącznie pod opieką osób prowadzących. Osiągnięcie tego, jest ogromnym sukcesem i z reguły wiąże się z gotowością do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej.

Znaczącą rolę w przebiegu zajęć odgrywa również nastawienie rodziców i nie wyręczanie dziecka podczas wykonywania powierzonych mu zadań. Rodzicu! Pamiętaj, nie sztuką jest pięknie wykonany obrazek przy Twojej pomocy ;) Twoje dziecko ma na to jeszcze czas, aby jego prace były dokładnie wykonane, estetyczne i w pasujących do siebie kolorach. Liczy się poklejona kartka, nawet stół ;), krzywo wycięty papier kolorowy, „wyjechanie za linię” pędzlem, brudne paluszki i chęci, chęci i jeszcze raz chęci! Pamiętajmy, sukces osiągniemy małymi kroczkami i systematycznością.

Sala Zabaw SUMMER BABY
ul. Gdańska 47-51, 82-206 Wejherowo
salazabaw.summerbaby.pl/