Od kiedy zacząć przygodę ze sportem dzieci oraz jaką formę aktywności najlepiej wybrać

Odpowiedź na pytanie kiedy zacząć przygodę ze sportem dzieci nie jest trudna.
Nie od dziś wiadomo, że sport kształtuje charakter człowieka, pozytywnie wpływa na poprawę sprawności ogólnej oraz rozwija wszechstronny rozwój cech motorycznych dziecka. Zatem od najmłodszych lat poleca się zarażanie dzieci oraz angażowanie swoich pociech we wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną. W wieku przedszkolnym trudno wspominać o sporcie jako o treningu sportowym czy tym bardziej wyczynowym. Jednak w czasach dzisiejszych jest mnóstwo ofert klubów i instytucji, które proponują i polecają zabawy ruchowe dla dzieci z elementami danej dyscypliny sportowej.

Podczas takich zajęć dziecko nie tylko poprawia swoją ogólną sprawność i kształtuje koordynację ruchową, dobrze się bawi, ale także uczy się współpracować w grupie poprzez różnego rodzaju gry i zabawy ruchowe, poznaje co to rywalizacja oraz smak wygranej i przegranej podczas konkurencji, co ważne, opartej na zasadach fair play, gdzie istnieje regulamin oraz zasady danej rywalizacji.

Ponadto dziecko uczy się systematyczności i zaangażowania "w sprawę". Dziecko w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym podczas zajęć ogólnorozwojowych w grupie nabywa zdolności oraz prawidłowych odruchów, co w przyszłości, w szkole podstawowej czy gimnazjum, pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Przy okazji zajęć pozalekcyjnych dziecko nabierze umiejętności i pozytywnych "przyzwyczajeń", co sprawi, że lekcje wychowania fizycznego nie będą mu obce i chętnie będzie na nie uczęszczał, gdyż treningi w klubie sportowym można potraktować jako uzupełnienie programu szkolenia na lekcji W-F.

Zarażanie sportem dzieci jest bardzo potrzebne i ważne. W przyszłości nasza pociecha nie będzie zrażona do aktywności fizycznej i czas wolny od obowiązków szkolnych będzie poświęcać na zdrową aktywność fizyczną. Jest więc szansa, że zostanie przy sporcie, który w dobie świata komputerów i internetu jest świetną alternatywą dla młodego, kształtującego się człowieka.

Co do kwestii doboru formy ruchu dla dziecka jest naprawdę w czym wybierać. Trzeba mieć na względzie fakt, że młody człowiek musi rozwijać się kompleksowo. Dobrze jest pokazać dziecku różne formy ruchu i spostrzec, które zajęcia sportowe odpowiadają mu najbardziej. Polecane od najmłodszych lat jest pływanie, taniec, sztuki walki, czy gimnastyka artystyczna, też sportowa. Oczywiście świetną formą ruchu dla dzieci są też gry zespołowe i zabawy z piłką. Trzeba zwrócić uwagę, które dyscypliny wpływają pozytywnie na samopoczucie dziecka, gdyż przede wszystkim to właśnie nasza pociecha jest najważniejsza i musi dobrze czuć się wykonując mniej podstawowe formy poruszania się w danej dyscyplinie sportowej.

W przypadku sztuk i sportów walki, gdzie treningi dla najmłodszych dzieci są nastawione na ogólny rozwój, gry i zabawy ruchowe z elementami technik sztuki walki, gdzie kształtuje się wszechstronny rozwój cech motorycznych, dziecko poprawia zwinność, gibkość, szybkość, zwiększa wytrzymałość, siłę, a także pewność siebie. Sztuki i sporty walki w Polsce uprawia bardzo dużo dzieci, zaczynając od karate, taekwondo, judo, ju jitsu, po sporty takie jak kickboxing czy zapasy.

Propozycje różnych klubów sportowych są dziś tak bogate, że na pewno każdy młody człowiek znajdzie prędzej czy później swój ukochany sport, przy którym jest szansa, że pozostanie. Czy mowa tu o sporcie w formie wyczynu czy rekreacji, najważniejsze aby młody organizm przekonał się i poznał pozytywne aspekty uprawiania sportu. Tutaj dużą rolę odgrywają rodzice, których obowiązkiem jest zainteresować dziecko sportem i być otwartym (w granicach rozsądku oczywiście), na wszelkie propozycje dzieci, które chcą poznawać daną dyscyplinę sportową.

Ze sportowym pozdrowieniem
Rafał Karcz,
instruktor boksu i kickboxingu, promotor sportu.
www.sportwejherowo.pl