Od sukcesu na rynku pracy dzielą Cię tylko 3 kroki

Krok I - bądź aktywny

Wydaje Ci się, że Twoje aplikacje trafiają w próżnię? Może czas przyjrzeć się temu, jak szukasz pracy? Z badania Pracuj.pl* wynika, że najwięcej kandydatów popełnia błąd już na starcie, poświęcając zbyt mało czasu na wysyłanie CV. 37,5% ankietowanych spędza nad tym zaledwie 1-2 godzin tygodniowo. Eksperci alarmują, że to zdecydowanie za mało. Aby odnieść sukces na rynku pracy, potrzebne jest większe zaangażowanie. 2 godziny tygodniowo to absolutne minimum, a tak szuka pracy jedynie co 4. osoba. Dlatego codziennie sprawdzaj nowe ogłoszenia rekrutacyjne od pracodawców z Twojego miasta. Znajdziesz je tutaj.

Krok II - poznaj rynek

Czy wiesz, w jakich branżach szuka się najwięcej pracowników? Warto to sprawdzić nim zacznie się wysyłać CV. Ogłoszenia rekrutacyjne od firm z Wejherowa pochodzą najczęściej z kategorii sprzedaż i obsługa klienta. To oznacza, że właśnie sprzedawcy, handlowcy, doradcy klientów i przedstawiciele handlowi mają największe szanse na znalezienie pracy. W ogłoszeniach nierzadko pojawia się wymóg posiadania doświadczenia w zawodzie. Często też jest ono traktowane jako atut. Jeśli jednak do tej pory sprzedaż była Ci obca, nie załamuj rąk. Lukę w doświadczeniu możesz łatwo wypełnić w inny sposób. Rozejrzyj się, czy w Twojej okolicy nie są organizowane bezpłatne szkolenia. Ukończony z sukcesem kurs z negocjacji, skutecznej sprzedaży czy prowadzenia prezentacji powinien przekonać pracodawcę, że jesteś zdeterminowany, aby dostać tę pracę.

Krok III – dobrze się zaprezentuj

Jeśli dotąd Twoje aplikacje pozostawały bez odzewu, warto przyjrzeć się CV. Ważna jest zarówno strona wizualna jak i merytoryczna. Dobrze skonstruowane powinno być przejrzyste i mieć zachowany ciąg chronologiczny. Osoba zerkająca na nie pierwszy raz, musi łatwo znaleźć wszystkie interesujące ją informacje, czyli: Twoje wykształcenie, przebieg kariery, zakres obowiązków, umiejętności, ukończone kursy i szkolenia. Jeśli masz nieszablonowe hobby, warto również o nim wspomnieć. Pamiętaj, aby każda Twoja aplikacja była wyjątkowa. Błędem jest rozsyłanie masowo identycznych CV. Za każdym razem powinno być ono modyfikowane pod kątem wymagań i potrzeb danego pracodawcy. Nie żałuj na to czasu. Takie zaangażowanie procentuje!

*badanie Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy”