Poród martwego dziecka

Co to jest martwy poród?

Z medycznego punktu widzenia poród martwy to taki w którym dochodzi do urodzenia dziecka powyżej 24 tygodnia ciąży, które nie daje żadnych oznak życia. Może dojść do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Dziecko może umrzeć w czasie porodu lub bezpośrednio po porodzie. Takie porody mają miejsce niezwykle rzadko.

Co się dzieje gdy dziecko obumiera w macicy?

Jeżeli dochodzi do obumarcia dziecka w macicy to ciężarna musi urodzić takie dziecko w sposób naturalny. Jest to olbrzymi szok dla kobiety. Część kobiet wolałaby uniknąć takiej metody porodu. Do lekarza zawsze należy podjęcie decyzji o metodzie zakończenia porodu. Aby doszło do porodu najczęściej trzeba indukować poród przy użyciu oksytocyny. Rodzice jak najszybciej chcą aby został on zakończony poród, gdyż jest to traumatyczne przeżycie zarówno dla samej kobiety jak i dla jej rodziny. Niektórzy rodzice potrzebują kilku godzin aby podjąć decyzję, pomyśleć o tym co się wydarzyło. Kobieta ciężarna czuje się zbyt zestresowana aby podjąć decyzje. W momencie tym najważniejsze jest już zdrowie kobiety. Lekarze boją się aby nie doszło do infekcji zatem konieczne jest aby poród został indukowany. Poród odbywa się na sali porodowej. Jeżeli kobieta jest w ciąży bliźniaczej i lekarze odkryją, że jeden z bliźniaków nie żyje mogą zdecydować o tym aby ciążę ukończyć. Zależy to od wielu czynników. Jeżeli dzieci maja osobne łożyska oraz jeżeli zgon jednego nastąpił we wczesnej ciąży to lekarze mogą zadecydować aby ciąża była dalej kontynuowana.

Co się dzieje jak umiera dziecko w czasie porodu?

Niezwykle rzadko takie sytuacje mają miejsce. Jeżeli coś idzie źle jest to bardzo traumatyczne doświadczenie dla kobiety i jej rodziny. Często ludzie nie rozumieją co się dzieje, a personel, który zajmuje się ratowaniem dziecka nie ma czasu udzielić informacji.

Później okazuje się, że wystąpiły jakieś powikłania bądź infekcja. W większości przypadków dzieje się tak ponieważ coś zadziało się w czasie porodu. Problem dotyczyć może łożyska, pępowiny takich jak węzeł prawdziwy co powoduje odcięcie dostępu tlenu do dziecka. 

Co powoduje śmierć dziecka?

Nie zawsze można określić przyczynę straty dziecka. Rodzice natomiast zawsze chcieli by usłyszeć odpowiedz na pytanie co przyczyniło się do śmierci ich dziecka. Niektóre czynniki mogą wpływać na taki stan rzeczy.

Należą do nich:

  • zaburzony wzrost wewnątrzmaciczny
  • choroby wrodzone lub genetyczne u dziecka- niedorozwój mózgu, serca i innych organów
  • krwotok po 24 tygodniu ciąży - oddzielające się łożysko
  • stan przedrzucawkowy
  • cukrzyca ciężarnych
  • cholestaza
  • zakrzepica żył
  • urazy okołoporodowe
  • infekcje - listeroza, toksoplazmoza
  • większość dzieci martwo urodzony wykazuje zbyt niską masę ciała w stosunku do wieku ciążowego

Co się dzieje po porodzie martwego dziecka?

Położna zapyta czy kobieta ma ochotę zobaczyć dziecko, dotknąć i potrzymać. Jest to indywidualna decyzja każdej kobiety i każda decyzja zostanie uszanowana przez personel medyczny. Niektórzy rodzice uważają, że zobaczenie dziecka pozwala się z nim pożegnać i lepiej wpływa na ich psychikę. Kobiety odczuwają potrzebę trzymania i tulenia dziecka ale mogą też obawiać się tego jak dziecko wygląda i to może hamować matkę przed obejrzeniem dziecka. Kobieta może poprosić położną aby powiedziała jak dziecko wygląda. To może mieć wpływ na jej decyzję odnośnie kontaktu z dzieckiem. Inni rodzice odczuwają potrzebę zrobienia zdjęcia aby mieć pamiątkę po dziecku. Niektórzy chcą umyć dziecko, ubrać samodzielnie celem przeżycia żałoby. Czasami nie jest to możliwe, szczególnie wtedy kiedy dziecko zmarło już jakiś czas wcześniej. Wtedy to jego skóra może być zbyt zmacerowana aby móc to zrobić. W zależności od wyznania odbywa się rytuał pochowku. W szpitalach są kapelani, którzy też pomagają rodzicom w tej trudnej sytuacji.

Czy jest możliwe określenie co poszło nie tak?

Po porodzie dziecka martwego odbywa się wiele badań, które pomogą określić przyczynę zgonu. Poza klasyczną sekcją zwłok, bada się również łożysko, krew matki. Takie badania mogą być znaczące w przypadku zachodzenia w kolejną ciążę. Pomagają zapobiec podobnej sytuacji. Nie zawsze jednak można uzyskać jednoznaczną odpowiedź.

Wpływ na późniejszą ciążę.

Decyzja o posiadaniu kolejnego dziecka może być bardzo trudna. Może to być ostatnia myśl jaką ma w sobie kobieta. Po 6 tygodniach od porodu należy udać się do ginekologa na wizytę. W czasie wizyty można omówić temat zajścia w kolejną ciążę. Aby zajść w ciążę należałoby odczekać przynajmniej 6 miesięcy. Wiele ludzi chce szczegółowo zaplanować ciążę aby uniknąć podobnej sytuacji , która miała miejsce przy pierwszym dziecku.

Jeżeli kobieta ma problem zdrowotny powinna wraz z lekarzem ustalić leczenie. Zaleca się w kolejnej ciąży wykonywanie dodatkowych badan, testów oraz badań usg. Niektóre mamy wracają na poród dziecka do tego samego szpitala. Pomaga to im w pokonaniu traumy z pierwszego porodu. 

Doradzała:
mgr. Estera Chejda,
Nowoczesna Szkoła Rodzenia Bociek
www.bociek.org