Szkoła rodzenia, czyli jak przygotować się do porodu

Jak można przygotować się do porodu

Poród w życiu każdej kobiety jest bardzo ważnym wydarzeniem. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania. Nie tylko mowa tutaj o regularnych wizytach u lekarza ginekologa, dbanie o siebie ale także istotne jest przygotowanie swojego ciała i psychiki na wielkie zmiany jakie wniesie ze sobą pojawienie się małego człowieka.

Do porodu i macierzyństwa należałoby się przygotować tuż przed zajściem w ciążę poprzez wykonanie odpowiednich badań lekarskich, zażywanie kwasu foliowego, który bardzo korzystnie wpływa na rozwój cewy nerwowej u płodu. Rolę tę powierza się opiece przedkoncepcyjnej, którą sprawować powinien lekarz ginekolog w poradni oraz położna. Niektóre kobiety planują ciążę bardzo dokładnie, wiadomo jednak, że część kobiet zachodzi w ciąże nieplanowane. Bez względu na fakt planowania tudzież nie planowania można w dalszym ciągu przygotować się do porodu.

Szkoły rodzenia działające w całej Polsce mają za zadanie przygotować przyszła matkę do tej roli. Podczas zajęć dowiedzieć się można jak przebiega porodu, ile trwa, jak radzić sobie z bólem porodowym, jak opiekować się maleństwem. Porusza się również zagadnienia związane z karmieniem piersią, instruuje się ciężarne z zakresu ćwiczeń ogólno-usprawniających przygotowujących do porodu.

W czasie zajęć w szkole rodzenia edukacji podlegają też przyszli ojcowie. Niektórzy z nich wstydzą się chodzić na takie zajęcia, toteż w szkole rodzenia można wybrać opcje odbycia zajęć w zaciszu domowego ogniska. Takie spotkania są bardzo kameralne i łatwiej przyszłym tatusiom zadawać pytania czy też ćwiczyć zakładanie pampersa. Dla mężczyzn chcących poznać innych przyszłych tatusiów poleca się zajęcia grupowe.

Więcej niż szkoła rodzenia

Nowoczesna Szkoła Rodzenia Bociek dodatkowo porusza temat związany z cięciem cesarskim. Jesteśmy jedyną Szkołą, która omawia ten temat. Na zajęciach omawia się też pobieranie krwi pępowinowej.

Przy wyborze szkoły rodzenia zawsze warto sprawdzić przez kogo jest ona prowadzona oraz na jakim odcinku pracuje położna, które owe zajęcia przeprowadza. Dobrym pomysłem jest również poszukanie w Internecie opinii innych rodziców, którzy już odbyli kurs. Warto podjąć dobrą decyzję. Szkoła ma pomoc znieść strach związany z porodem a nie spowodować, że ciężarna będzie się jeszcze bardziej bać. Wiele ze szkół, które nie są prowadzone przez położne pracujące na sali porodowej stosuje tematy zastępcze na zajęciach, przekazuje nieaktualną wiedzę. Dlatego istotne jest aby wybór szkoły nie był czystym przypadkiem.

Aby zapewnić sobie sprawny i świadomy porodu przede wszystkim należy dbać o siebie i malucha, ćwiczyć a także zapisać się na zajęcia szkoły rodzenia.

Doradzała:
mgr. Estera Chejda,
Nowoczesna Szkoła Rodzenia Bociek
www.bociek.org